Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Trójmiasto

Tomasz Stańko New York Quartet Festiwal

Wydarzenie w:  4b5Żak (Centrum Kultury)
115
Pitu Pitu poleca!

O tym wydarzeniu

FESTIWAL JAZZ JANTAR 2015
TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET
Tomasz Stańko – trumpet / David Virelles – piano / Reuben Rogers – double bass / Gerald Cleaver – drums

Sławne miasto, sławny trębacz i sławna poetka – z tych trzech składników mogło powstać na wskroś patetyczne i trudne w odbiorze dzieło, ale Tomasz Stańko New York Quartet oraz Wisława (dotąd jedyny album projektu) to przedsięwzięcia doskonale wyważone, eksponujące punkty wspólne pomiędzy jazzem a poezją.
Związek ten najlepiej tłumaczy sam Stańko: Z Wisławą Szymborską łączy mnie coś szczególnego. Czuję się członkiem popkultury i wydaje mi się, że ona też była dobrze w niej osadzona, głównie poprzez tę swoją prostotę, a z drugiej strony metafizyczność. A to jest bardzo bliskie mojemu postrzeganiu życia i świata. Ich twórczość w sposób bezpośredni spotkała się dwukrotnie. Po raz ostatni w 2009 roku, kiedy trąbka wybrzmiała jako swoisty komentarz do recytowanych podczas spotkania autorskiego wierszy. Z tych krótkich przerywników powstała bardziej złożona koncepcja, której rezultatem jest trwające sto minut wydawnictwo.
Założenie zespołu w Nowym Jorku to nie przypadek. Największa metropolia na świecie stała się w ostatnich latach drugim domem Tomasza Stańki, a przyciągnęły go tutaj wciąż żywe i ewoluujące echa historii jazzu. Miejsca, w których tworzyli oraz występowali między innymi Charlie Parker i Miles Davies potrafią wyzwolić inspiracje, jakich nie można odczuć w żadnym innym mieście. Z czasem trębacz odkrył jednak znacznie więcej, nasiąknął specyficzną atmosferą lokalnej sceny i dzięki świeżemu powiewowi zdecydował się na stworzenie nowej muzyki, choć wciąż zawierającej immanentne elementy jego stylu.
Polski muzyk zaprosił do współpracy wybitne postacie – pochodzącego z Kuby pianistę Davida Virellesa oraz doświadczonego perkusistę Geralda Cleavera (nagrywał z między innymi Matthew Shippem oraz Craigiem Tabornem). W znanym z Wisławy składzie zaszła jedna zmiana – Thomasa Morgana zastąpił Reuben Rogers, basista współpracujący w przeszłości z Joshuą Redmanem czy Charlesem Lloydem. W tym składzie doświadczony lider wyruszył na poszukiwanie nowej, przede wszystkim nastrojowej muzyki. Wyszedł poza charakterystyczny styl kwartetu, z którym działał przez dziesięć ubiegłych lat (współtworzyli go Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz).

BILETY
15 zł – I pula / 25 zł – II pula – zniżka na Kartę Dużej Rodziny
25 zł – I pula / 35 zł – II pula – zniżka dla studentów, uczniów, seniorów
35 zł – I pula / 45 zł – II pula – zniżka na Kartę do Kultury – pula wyprzedana
60 zł – I pula / 80 zł – II pula

Gdzie?

Żak

Kiedy?

8 maj 2015 r., 20:00

Cena za wejście

15–80 zł

Kup bilet

Galeria

115 0 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.

Sleep Safe and Warm…:-)

Ach, Stańko – klasa sama w sobie.

Użytkownik załączył zdjęcie.

Z wielką przyjemnością zgarnęłabym wejściówkę na ten koncert :)

tu tu rut tu !!

ja chcę! ja, ja, ja :D

Weź udział w konkursie!

4b5 Żak Centrum Kultury

Gdańsk, Al. Grunwaldzka 195/197

Klub Żak to wielkomiejskie centrum kultury, nowoczesny Arthouse prowadzący pod jednym dachem działalność muzyczną, teatralną, filmową oraz wystawienniczą, organizujący przeglądy filmowe, koncerty, imprezy muzyczne, przedstawienia, warsztaty teatralne, taneczne, wystawy i szereg projektów, które zachęcają nie tylko młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Trójmiasta.

Zobacz profil miejsca

Więcej info

Profil na Facebooku:

/klubzak

Strona internetowa:

www.klubzak.com.pl

Adres e-mail:

biuro@klubzak.com.pl

Telefon:

+48 58 344 05 73

Lokalizacja