O tym wydarzeniu
Debiutancki film francuskiej reżyserki to hipnotyzująca i pozbawiona zahamowań opowieść o seksie, miłości, przyjaźni i wolności. Eva Husson opowiada o młodych ludziach ze szczerością, tak jak Larry Clark w słynnych już „Dzieciakach”. „Bang Gang” swoją otwartością i bezkompromisowością przypomina też śmiałe i pozbawione uprzedzeń wobec seksualności dzieła Sofii Coppoli i Xaviera Dolana, ale francuska autorka wnosi do tych historii o dojrzewaniu i o wolności swoje własne, autorskie spojrzenie, tworząc filmowy portret współczesnych młodych ludzi. Dwie przyjaciółki, George i Laetitia, zabijają wakacyjną nudę na imprezach w domu Alexa. Podczas jednego wieczoru przebojowa George prowokuje grę w „Bang Gang”, która szybko staje się obowiązkowym punktem następnych imprez. Seks, alkohol, narkotyki, zabawa do samego rana – bez zahamowań, wszystko zostaje wśród znajomych. Ale beztroski czas szybko się kończy, kiedy George odkrywa, że chłopak, w którym jest zakochana, zdradza ją z najlepszą przyjaciółką. Na dodatek Bang Gang zaczyna wymykać się spod kontroli.
„(…) Charakteryzowanie ”Bang Gangu„ jako filmu o ”seksie nastolatków„ zawodzi na jeszcze jednym poziomie. Choć seksu jest w filmie sporo, to nie o seks tu chodzi, a o miłość. Podtytuł filmu nie kłamie: to ”prawdziwa, współczesna historia miłosna„. Jej autorce bliżej niż do Clarka jest do mających bardzo silną tradycją we francuskim kinie opowieści o ”edukacji sentymentalnej„ bohaterów, których burzliwa młodość, romantyczne i erotyczne relacje, błędy i złe emocjonalne inwestycje są koniecznymi etapami na drodze do dojrzałości. Przede wszystkim tej emocjonalnej, realizującej się w prawdziwie miłosnej relacji z drugą osobą.
Mistrzem takich opowieści był zawsze nad Sekwaną Eric Rohmer, subtelny katolicki moralista badający etykę miłości świeckiego społeczeństwa francuskiego drugiej połowy XX wieku. Husson podejmuje Rohmerowską tradycję i zręcznie osadza ją w świecie, gdzie pierwszym punktem odniesienia dla naszych wyobrażeń o seksualności jest internetowe porno. Francuski myśliciel Jean Baudrillard pisał, że podstawowe pytanie świata po roku ’68 brzmi ”co robić po orgii?„. ”Bang Gang„ pokazuje, że miłość nie jest najgorszym pomysłem” – Jakub Majmurek, filmweb.pl.
reżyseria: Eva Husson
występują: Finnegan Oldfield, Marilyn Lima, Lorenzo Lefèbvre
szczegóły: dramat, Francja, 2015, 98 min.
a Klub Filmowy Kino
Gdynia, Zwycięstwa 96/98
„Trzy czwarte człowieka to jego życie wewnętrzne, w znacznej części na pół świadome, i kino, jak może żadna inna sztuka, potrafi je odtworzyć” Zygmunt Kałużyński Historia Klubu Filmowego sięga 2005 roku, a dokładniej 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z okazji zbliżającej się trzydziestej rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, zrodził się pomysł powołania do życia kina studyjnego. To właśnie w czasie trwania festiwalu odbyło się jego uroczyste otwarcie…
Zobacz profil miejscaWięcej info
Profil na Facebooku:
Strona internetowa:
Adres e-mail:
Telefon:
Komentarze
By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj się