Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Trójmiasto

12 Fląder Festiwal

Wydarzenie w:  cPlaża Brzeźno (Plener)
49
Pitu Pitu poleca!

O tym wydarzeniu

26 i 27 czerwca 2015 po raz dwunasty zaprezentują się oryginalni artyści, jedne z najciekawszych zespołów w kraju i tak jak zwykle na plaży w Gdańsku Brzeźnie. Dwie sceny, dwadzieścia osiem zespołów, plaża, morze, muzyka, wydarzenia towarzyszące (performance). Fląder Festiwal to już pewna tradycja i połączenie wielu stylów począwszy od różnych odmian rocka, poprzez blues, folk, jazz, muzykę improwizowaną, a skończywszy na przeróżnych odcieniach muzyki elektronicznej.

Pamiętajcie, na Fląder Festiwalu zespoły grają tylko raz. Tak więc korzystajcie z okazji bo nie zobaczycie ich podczas następnych edycji.

ZBUNTOWANA ORKIESTRA PODWÓRKOWA HAŃBA! to czterej muzycy, których oryginalną twórczość najlepiej przedstawiają ich własne słowa: Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!.
Na ich muzyce znaczący ślad zostawiły lata spędzone w folkowych, punkowych, metalowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych zespołach. Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień, grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi. Hańba! jest laureatem nagrody specjalnej im. Czesława Niemena 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja „za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną”. .
Hańba! wydała dotychczas trzy płyty krótkogrające, najnowsza nosi tytuł „Prosto w serce”. Wszystkie ukazały się nakładem oficyny wydawniczej Pana Karola Ryfra.

STRAIGHT JACK CAT. Krakowski skład, który zbiera doskonałe recenzje. Na żywo zachwycają żywiołowością, na nagraniach – cieszą analogowym brzmieniem. Przez muzyczną prasę typowani na jedno z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie rockowej.Grają niehigieniczny rock’n’roll. Robią hałas. Są nieprzewidywalni. Kompulsywnie kolekcjonują surowe analogowe brzmienia sprzed lat. Ich dzikie koncerty pozostają na długo w pamięci, także w postaci szumów usznych nazajutrz…Istnieją, bo wciąż wierzą, że muzyka to sposób na to, by się uwolnić. Mówią o nich:
„Tu bębny walą, że aż drżą fundamenty, od mocy basu pękają ściany, gitary uderzają przesterowaną falą zdolną powalić stukilowego karka z ochrony. Energia utrwalona na analogowej taśmie usatysfakcjonuje każdego fetyszystę fizycznego odczuwania obecności dźwięku w powietrzu.”- We Are From Poland

ØRGANEK – muzyczne wydarzenie roku 2014. Kwartet sygnowany nazwiskiem lidera, autora muzyki oraz tekstów, Tomasza Organka, którego debiut płytowy (Głupi, Mystic Production, 2014) wyraźnie zdominował rynek wydawniczy w Polsce w ubiegłym roku. Laureat licznych nagród (m.in. Mateusz Trójki 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015) oraz uczestnik największych polskich festiwali (m.in. Męskie Granie 2014, Warsaw Orange Festival 2014). Single Kate Moss (nr 1 na liście Eska Rock), Ta nasza młodość (16 tyg. na liście LP3), Głupi Ja (od 24 tyg. na liście LP3) znalazły stałe miejsce w ramówkach rozgłośni radiowych w całej Polsce. Muzyka kwartetu realizowana na żywo wymyka się jednoznacznym rockowym aranżacjom zawartym na płycie Głupi, pchając zespół bardziej w stronę spektaklu, w którym improwizacja i nieskrępowana ekspresja sceniczna przyciągają coraz większe rzesze słuchaczy poszukujących tego, co unikatowe, wolne i prawdziwe.

WILGA o sobie: Naszą muzykę często określa się jako „indie-pop”. Czujemy się jednak w obowiązku uściślić, że używamy tej łatki w sposób nieco naciągany i nie możemy nikomu zagwarantować, że to właśnie „indie-pop” usłyszy w naszej muzyce. Podobno słychać w niej też dużo post-rocka i amerykańskiego gitarowego „niezalu”. Osobiście, choć rozumiemy ich użyteczność, to nie przepadamy za podobnymi klasyfikacjami.
Założyliśmy Wilgę w 2012 roku. W październiku 2014 roku wydaliśmy własnym sumptem naszą debiutancką płytę. Samodzielnie pojęliśmy się jej realizacji, produkcji, masteringu, a nawet wykonania dość nietypowych, drewnianych okładek.

BABU KRÓL to wspólny projekt znanych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia (znanych m. in. z projektów Pogodno i Bajzel), do których niedawno dołączyła Zosia Chabiera. Ten pierwszy, to człowiek orkiestra – legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno. Znany z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie. Przez ostatnie dwa lata pracowali nad druga płytą, która się właśnie ukazała. Do nagrania nowego materiału zaprosili Joannę Sokołowską (znaną autorkę muzyki teatralnej, śpiewaczkę i performerkę), Antoniego „Ziuta” Gralaka (wybitnego polskiego trębacza jazzowego), Dariusza Sprawkę (jednego z najlepszych puzonistów w naszym kraju) oraz Aleksandra Orłowskiego (młodego wirtuoza perkusji). W odróżnieniu od pierwszej, ascetycznej i surowej płyty, druga brzmi orkiestrowo i przestrzenni

THE PAU – to solowy projekt Pauliny. W autorskich kompozycjach sama gra na wszystkich instrumentach. Na koncertach występuje tylko z gitarą, a bity odtwarza z telefonu komórkowego. Muzyka The Pau to połączenie gitarowych riffów i połamanych rytmów. Czasami mocniej, czasami lżej. Na początku roku 2015 The Pau uczestniczyła jako support w trasach koncertowych zespołów Organek i Straight Jack Cat, grając kilkanaście koncertów w całej Polsce.

WPP84 Pod pseudonimem tym kryje się Wojciech Brożek, jeden z najaktywniejszych przedstawicieli alternatywnej sceny muzycznej w Gorzowie Wlkp. Oprócz nagrań i występów solowych tworzył dekadencko-kabaretowy duet elektro Kamiński i Brożek [z Błażejem Królem,
liderem nieodżałowanego składu Kawałek Kulki (Fląder Festiwal 2008)] oraz liryczny zespół Usta Krwawiące Miłoscią. Nagrywał także w duecie z Magdą Turłaj – Karotką [ex-skrzypaczką i wokalistką Kawałka Kulki, dziś 1/3 zjawiskowego żeńskiego trio Drekoty], z którą obecnie występuje na czele zespołu Żółte Kalendarze. Jako człowiek, Waćpan P. cechuje się przede wszystkim… normalnością, całkowicie pozbawioną pseudoartystycznego blichtru. Nie lansuje się, gdyż jako osobowość muzyczna najwyższej klasy po prostu nie musi.

Poza wyżej wymienionymi, wśród ogłoszonych artystów są również: 1926, Straight Jack Cat, Hidden World, The Pau, Walrus Alphabet, Organek, Walrus Alphabet, Stardust Memories, Bruno Światłocień, Unitra Prodiż, Glasgow Coma Scale, Ser Charles.

Gdzie?

Plaża Brzeźno

Kiedy?

26–27 cze 2015 r., 18:00

Cena za wejście

Free

Galeria

49 0 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.