Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Trójmiasto

Polska Filharmonia Kameralna

bFilharmonia
402

O tym miejscu

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

W lutym 1982 r. Wojciech Rajski stworzył orkiestrę smyczkową, złożoną z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Młody zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia na wszystkie znaczące niemieckie festiwale i do najważniejszych sal koncertowych z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie na czele. Od 1984 r. orkiestra występuje również w składzie powiększonym o grupę dętą i nosi nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Pod koniec lat osiemdziesiątych zespół dawał prawie 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale również we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu, Anglii i w innych krajach. W 1987 r. orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, grając m.in. w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Ponownie orkiestra odwiedziła Stany Zjednoczone w 1999 r. Zespół gościł również w dalekiej Azji – w 1990 r. w Chinach i 1997 r. w Japonii. Filharmonia koncertowała z najwybitniejszymi solistami światowej sławy, wśród których byli m.in. – Krystian Zimerman, Mścisław Roztropowicz, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Konstanty Andrzej Kulka , Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas, Gary Karr, czy Ivo Pogorelić. Z orkiestrą stale występują i w kraju i za granicą czołowi polscy soliści. Zespół z powodzeniem łączy działalność kameralną z koncertami muzyki rozrywkowej i jazzowej, występując m. in. z takimi artystami jak Grzegorz Turnau, Marcin Wyrostek, Wojciech Staroniewicz, Maciej Miecznikowski, czy Jose Torres y Havana Dreams.

Po 15 latach oczekiwań , dzięki staraniom władz Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polska Filharmonia Kameralna doczekała się wspaniałej własnej siedziby w Sopocie, na terenie Opery Leśnej. Polska Filharmonia Kameralna Sopot, działająca w ramach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.
Zespół rokrocznie jest obecny na renomowanych europejskich festiwalach, a wśród nich na – Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, Festival van Vlaanderen, La Chaise-Dieu i wiele innych. Polska Filharmonia Kameralna Sopot niezmiennie od początku istnienia koncertuje jest obecna w salach koncertowych na terenie całego kraju.

Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty, których ma w swoim dorobku ponad 60. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały nagrane już w 1983 r. dla Wifonu i Thorofonu, a od roku 1986 nagrywała także dla: SONY Classical, EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX i wielu innych. W roku 2015 zespół, we współpracy z wytwórnią TACET, zakończył cykl wydawniczy wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena.
Począwszy od 2011 r. Polska Filharmonia Kameralna Sopot jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic (od 2015 r. – ENERGA Sopot Classic), corocznie uświetniającego letnią ofertę kulturalną Trójmiasta.

Dyrektorem pozostaje niezmiennie założyciel zespołu – Wojciech Rajski.
Mecenasem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest Grupa ENERGA.

Galeria

Więcej info

Profil na Facebooku:

/PFK.Sopot

Strona internetowa:

www.pfksopot.pl

Adres e-mail:

biuro@pfksopot.pl

Telefon:

58 555 84 21

Zarezerwuj miejsce
402 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.