Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Silesia

Park Śląski

aPlener
238

O tym miejscu

Park Śląski od ponad sześćdziesięciu lat jest miejscem spotkań, zabawy i kontaktu z naturą, którego tak bardzo brakuje mieszkańcom aglomeracji śląskiej, zmęczonym wielkomiejskim hałasem, betonem i życiem w biegu. Wszystko to dzięki temu, że w latach czterdziestych ubiegłego stulecia ówczesne władze postanowiły stworzyć w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym ośrodek rekreacyjny dla jego mieszkańców. Zlecono to generałowi Jerzemu Ziętkowi, który potrafił swoją wizję – pionierskiego jak na tamte czasy projektu – konsekwentnie zrealizować. Decyzja o budowie tej największej inwestycji ekologicznej na Śląsku zapadła w 1950 roku.
W 1951 roku ruszyła budowa parku, która w założeniach miała być próbą przywrócenia życia środowisku zdewastowanemu przez przemysł. To się udało. Z miejsca, które często opisywano używając sformułowania „księżycowy krajobraz” stało się „zieloną wyspą” w centrum wielkiego przemysłu. W budowę WPKiW włączyli się wszyscy: od młodzieży szkolnej po pracowników urzędów.
Było to ogromne przedsięwzięcie cieszące się wielką społeczną akceptacją. Głównie dlatego, że w czasie, gdy powstawał WPKiW, na terenie Śląska istniało 300 zakładów przemysłowych. Oznaczało to, że zapylenie osiągało ogromne rozmiary: w Chorzowie Starym opadało 763 tony pyłu na kilometr kwadratowy, w centrum Chorzowa – 92 tony na kilometr kwadratowy. Potem to zapylenie spadało, a park nazywany jest także dzisiaj „Zielonymi płucami Śląska” i pozostaje jednym z największych parków miejskich w Europie (ma powierzchnię około 600 ha).

Atrakcje:

  • Stadion Śląski
  • Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
  • Śląskie Wesołe Miasteczko
  • Śląski Ogród Zoologiczny
  • Kąpielisko FALA
  • Śląski Park Linowy
  • Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
  • Tenisowy Klub Sportowy „Budowlani” w Chorzowie

Galeria

Lokalizacja

Chorzów, al.Różana 2

Zobacz na mapie Otwórz w Google Maps Nawiguj w jakdojade.pl

Więcej info

Profil na Facebooku:

/wpkiw

Strona internetowa:

www.parkslaski.pl

Adres e-mail:

park@parkslaski.pl

Telefon:

32 793 7008

Zarezerwuj miejsce
238 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.