Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Poznań

Muzeum Sztuk Uzytkowych

baMuzeum
167

O tym miejscu

Rok 2016 rozpoczyna nowy rozdział w historii Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Przez kilka lat na Wzgórzu Przemysła trwała budowa Zamku Przemysła – założenia w stylu historyzującym – oraz remont budynku Raczyńskiego, dotychczasowej siedziby MSU.

W połączonych budynkach na powierzchni prawie 1500 m2 powstaje zupełnie nowa ekspozycja stała poświęcona wyłącznie sztuce użytkowej – jedyne takie miejsce w Polsce. Wśród 2000 obiektów zaprezentowanych w nowoczesnej aranżacji znajdą się meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje oraz dodatki do nich, w tym również kolekcje do tej pory nieeksponowane.

Otwarcie muzeum podzielono na dwa etapy. Zachowując pamięć o królewskiej przeszłości miejsca, w którym muzeum jest usytuowane, w pierwszym etapie na parterze wyodrębniono przestrzeń poświęconą Przemysłowi II oraz dziejom Zamku, a na zamkowej wieży udostępniono dwa tarasy widokowe. Przylegający do budynków niewielki park stanowi oazę ciszy i zieleni w samym sercu miasta.
Drugim etapem jest otwarcie wspomnianej już stałej ekspozycji sztuki użytkowej. Przedmioty, pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach, wyeksponowano w sposób, który ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych okresów.
Muzeum chce być nie tylko miejscem spotkania współczesnego człowieka z człowiekiem dawnych epok, ale też platformą wymiany doświadczeń między ludźmi żyjącymi tu i teraz. Aby to ułatwić, organizowane będą lekcje muzealne, warsztaty, wykłady i spotkania. Dla ich realizacji wyznaczono wygodne i funkcjonalne przestrzenie.

Galeria

Lokalizacja

Poznań, Góra Przemysła 1

Zobacz na mapie Otwórz w Google Maps Nawiguj w jakdojade.pl

Więcej info

Profil na Facebooku:

/msupoznan/

Strona internetowa:

www.mnp.art.pl

Telefon:

61 856 80 75

Zarezerwuj miejsce
167 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.