Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Poznań

Brama Poznania ICHOT

abGaleria
394

O tym miejscu

Brama Poznania ICHOT jest unikatową w skali kraju instytucją kultury, której obszarem działalności jest szeroko pojęta promocja dziedzictwa kulturowego na przykładzie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.
Brama Poznania, będąc centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego, otwiera – w sposób dosłowny i zarazem symboliczny – historyczną przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego.
Zlokalizowana w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy, zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów: modernistyczny budynek główny i zrewitalizowaną Śluzę Katedralną (pozostałość umocnień na Ostrowie zachowaną z czasów pruskiego panowania), które łączy przerzucona nad rzeką kładka. Budynek główny przecina charakterystyczna szczelina, która kadruje widok na najstarszą w Polsce katedrę.
Realizacja przedsięwzięcia Bramy Poznania ICHOT to pomysł na zaprezentowanie niedocenionego dotąd i niedostatecznie znanego dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego w taki sposób, aby instytucja i jej otoczenie spełniały oczekiwania współczesnych turystów. Historia Ostrowa Tumskiego w Poznaniu istotna jest bowiem nie tylko, z oczywistych względów, dla miasta, ale w sposób szczególny dla całego kraju – to tutaj wznosił się największy gród księcia Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, i miejsce to związane jest z początkiem polskiej państwowości. Turystyczna aktywizacja wyspy i jej otoczenia jest ponadto jednym z pierwszych działań zmierzających do przekształcenia tego obszaru w tzw. ekomuzeum.
Brama Poznania ICHOT jest miejscem opowiadającym, za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków. W szczególności mowa będzie tu o roli, jaką wyspa odegrała w czasach kształtowania się państwa polskiego w kontekście europejskim. Przeszłość ukazana zostanie przez pryzmat sukcesu, osiąganych mimo niejednokrotnie trudnych okoliczności, oraz skuteczności działania wspólnoty związanej z poznańską wyspą, wspólnoty budującej własną teraźniejszość i przyszłość.
Zadaniem podstawowym Bramy Poznania jest takie zaprezentowanie dziedzictwa Ostrowa, by zachęcić zwiedzających do odwiedzenia wyspy i bliższego przyjrzenia się jej zabytkom. Ekspozycja odsyła do realnej przestrzeni i ma tak przygotować gości, aby zechcieli i potrafili samodzielnie poszukiwać śladów przeszłości i je interpretować. W tym celu Brama Poznania wykorzystuje najnowsze trendy wystawiennicze oraz realizować będzie profesjonalną i atrakcyjną ofertę programową, czerpiąc inspirację z najlepszych doświadczeń europejskich innych instytucji zajmujących się dziedzictwem.

Galeria

Lokalizacja

Poznań, ul. Gdańska 2

Zobacz na mapie Otwórz w Google Maps Nawiguj w jakdojade.pl

Więcej info

Profil na Facebooku:

/BramaPoznania/

Strona internetowa:

bramapoznania.pl

Adres e-mail:

kontakt@bramapoznania.pl

Telefon:

61 647-76-00

Zarezerwuj miejsce
394 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.