Places Log in Choose city: Katowice

Muzeum Śląskie

aMuseum
328

About this place

Historia Muzeum Śląskiego sięga 1929 roku, kiedy to zostało powołane ustawą Sejmu Śląskiego. Nie doczekało się jednak oficjalnego otwarcia budowanego przez kilka lat gmachu – jednego z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Po wybuchu II wojny światowej hitlerowcy rozpoczęli rozbiórkę tego symbolu polskości. Zniszczeniu oraz grabieży uległa także znaczna część zbiorów. Restytucja Muzeum Śląskiego nastąpiła w grudniu 1984 roku. Na tymczasową siedzibę wybrano wówczas położony w centrum Katowic, przy obecnej al. Korfantego 3, budynek dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. 26 czerwca 2015 roku planowane jest otwarcie dla zwiedzających nowej siedziby, znajdującej się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Wraz z innymi powstałymi w tym miejscu instytucjami będzie tworzyć Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego.
Celem Muzeum Śląskiego jest kreowanie przestrzeni dla dialogu z przeszłością i dokonaniami współczesności w celu głębszego poznawania Śląska, Polski i Europy. Istotnym elementem jest kultywowanie dziedzictwa regionu – z dynamiką jego dziejów, wielokulturowością i wiodącą rolą przemysłu.
W przestrzeniach siedziby przy al. W. Korfantego 3 oraz przy ul. T. Dobrowolskiego 1, gdzie mieści się również Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, będzie można zobaczyć wystawy zbiorów dawnej oraz współczesnej sztuki polskiej, kolekcję sztuki nieprofesjonalnej, a także niezwykle cenny zbiór śląskiej sztuki sakralnej, eksponatów archeologicznych, etnograficznych i historycznych. Będzie można również skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb rodzin, dzieci, młodzieży, osób starszych oraz niepełnosprawnych.

Przy okazji wizyty można będzie zaopatrzyć się w foldery i katalogi towarzyszące wystawom oraz publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin sztuki, archeologii, etnografii, historii i kultury Śląska, architektury, literatury i teatrologii. Nasze książki są do nabycia w Magazynie Kulturalnym, gdzie poza publikacjami sprzedajemy również gadżety Muzeum Śląskiego (koszulki, magnesy, pocztówki).

Gallery

Location

Katowice, W.Korfantego 3

Check on the map Open in Google Maps Check on jakdojade.pl

More info

Facebook address:

/muzeumslaskie

Website:

www.muzeumslaskie.pl

Phone:

32 779 93 00

Book a place
328 Report

Comments

You must to comment or add a photo.