Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Bydgoszcz

Muzeum Fotografii

bKultura
353

O tym miejscu

Muzeum Fotografii działa przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy od listopada 2004 roku. Dzięki podejmowanym inicjatywom, pielęgnuje pamięć o działającej w Bydgoszczy przed II wojną światową fabryce „Alfa” (późniejszy FOTON) oraz Bydgoskim Towarzystwie Fotograficznym. W swoich zbiorach posiada blisko cztery tysiące eksponatów, związanych z fotografią dawną i dzisiejszą. Aparaty fotograficzne, wśród nich oryginalny, drewniany aparat studyjny z końca XIX wieku, starą Leicę z 1933 roku oraz Kijew 15 TEE, wyposażony w migawkę wachlarzykową – specyficzną konstrukcję, która w lustrzankach jest prawdziwym ewenementem. Na stałą ekspozycję składają się także powiększalniki, stare fotografie, w tym unikatowe zdjęcia Jana Bułhaka i Edwarda Hartwiga, kamery filmowe, projektory, rozmaite akcesoria, jak również książki i czasopisma o tematyce fotograficznej – z „białych kruków”: „Almanach Fotografii Wileńskiej” z 1931 roku oraz seria miesięczników „Fotograf Bydgoski” z lat 1925-1930.

Poza gromadzeniem i prezentowaniem pamiątek przeszłości, muzeum prowadzi dynamiczną działalność wystawienniczą, prezentując prace znanych i cenionych artystów fotografików z kraju i zagranicy, m.in. Zofii Rydet, Tomasza Gudzowatego, Wacława Wantucha, Erazma Wojciecha Felcyna, Jerzego Riegla oraz Joachima Pfaffa.

Mając do dyspozycji zaplecze techniczne w postaci ciemni analogowej oraz profesjonalnego atelier, muzeum od kilku lat prowadzi różnorodne pod względem tematycznym warsztaty oraz lekcje muzealne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fotografujących, w 2010 roku utworzono również Bydgoską Akademię Fotografii o profilu artystycznym – jedyną taką formę edukacji w regionie. Do tej pory zrealizowano siedem rocznych edycji. Akademię budują członkowie Fotoklubu Rzeczypospolitej, ZPAF, ZPFP, absolwenci kierunków fotograficznych ASP w Poznaniu.

Galeria

Lokalizacja

Bydgoszcz, Królowej Jadwigi 15

Zobacz na mapie Otwórz w Google Maps Nawiguj w jakdojade.pl

Więcej info

Profil na Facebooku:

/muzeumfoto/timeline

Strona internetowa:

muzeumfoto.byd.pl

Adres e-mail:

muzeumfoto@byd.pl

Telefon:

052 567 00 07

Zarezerwuj miejsce
353 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.