Miejsca Wydarzenia Sylwester 2017 Promocje Zaloguj Wybierz miasto: Warszawa

Depeche Mode

87
Pitu Pitu poleca!

O tym wydarzeniu

Depeche Mode – brytyjska grupa muzyczna z kręgu elektronicznego popu, która powstała w 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii jako kontynuacja zespołu Composition Of Sound. Uznawana za jeden ze sztandarowych zespołów muzyki nowofalowej. Jej skład to Dave Gahan, Martin L. Gore, Andrew Fletcher, Vince Clarke (do 1981) i Alan Wilder (do 1995).
Nazwa grupy powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody. Grupa ma wielu fanów na świecie, jak również w Polsce, gdzie tworzą oni charakterystyczną subkulturę „depeszowców”, spotykających się na tematycznych imprezach – tzw. depotekach.
W 2006 zespół zdobył statuetkę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy zespół.
Skład grupy zmieniał się na przestrzeni lat. Po wydaniu pierwszego albumu Speak & Spell dotychczasowy autor utworów Vince Clarke (m.in. Yazoo – Yaz w USA – i Erasure) opuścił grupę. Zastąpił go, początkowo tylko jako muzyk koncertowy, Alan Wilder – stając się członkiem grupy dopiero w 1983. 1 czerwca 1995 po nagraniu Songs of Faith and Devotion i związanej z płytą trasie koncertowej Wilder odszedł z grupy na skutek wewnętrznych nieporozumień.
Od początku istnienia grupy nad jej karierą czuwał producent, Daniel Miller. Mimo że Miller formalnie nigdy nie należał do niej, jego rola w rozwoju Depeche Mode jest jednak bardzo duża. Jego twórczy i organizacyjny wkład w pracę był znaczący zwłaszcza w początkowych latach.
Po odejściu Clarke’a, lidera pierwotnego składu, grupa nie rozwiązała się i kontynuowała działanie. Prawdopodobnie wpłynęło na to niezdecydowanie muzyków i niechęć do podejmowania decyzji oraz właśnie zaangażowanie Daniela Millera, dla którego grupa była wcieleniem młodzieżowego elektronicznego popu, jaką sobie wymyślił, i której sukcesu się spodziewał. Grupa nie doczekała się kolejnego wyraźnego lidera i od tej pory istniała pod życzliwą opieką Millera jako zbitek indywidualności podejmujących wszelkie decyzje w sposób zbiorowy i demokratyczny, lecz w zyciu publicznym Dave wyraznie cieszy sie najwieksza popularnoscia …
Grupa działa na specyficznych zasadach artystycznych, organizacyjnych i towarzyskich. Trzon Depeche Mode tworzą trzy osoby: Martin Gore, David Gahan i Andy Fletcher. Kompozytorem repertuaru grupy (i niekiedy wokalistą) jest Gore, jednak jako silny introwertyk nie stara się nią kierować. Z drugiej strony nawet jego solowe projekty i praca z innymi grupami nie odciągnęły go od pracy w zespole. Przeciwieństwem zamkniętego w sobie Gore’a jest wokalista Dave Gahan, ekstrawertyk i urodzony frontman. Tych dwóch członków grupy łączy osoba Andy’ego Fletchera, który ma wprawdzie najmniejszy wkład w muzyczny dorobek grupy, ale przyjaźni się ze skrytym Gorem i w naturalny sposób zapewnia jego komunikację z pozostałymi członkami ekipy. Dba także o sprawy czysto organizacyjne. Na płaszczyźnie artystycznej podstawą działalności Depeche Mode jest szczególne porozumienie między Gorem i Gahanem, dwoma twórczymi biegunami grupy, jednak pod względem towarzyskim ci dwaj nie są mocno związani, głównie z powodu dewiacji seksualnych Gore’a.
Grupa od początku prowadziła bujne życie rozrywkowe, któremu sprzyjała rosnąca popularność i częste trasy koncertowe, a także towarzystwo grup, które supportowały ich występy. Przez wiele lat udawało im się unikać zagrożeń płynących z nieustannego imprezowania, aż w końcu David Gahan popadł z tego powodu w poważne problemy życiowe (rozwód, związek z prostytutką) i zdrowotne (alkoholizm i narkomania, które pchnęły go do dwóch prób samobójczych). Zdołał jednak wrócić do formy, a grupa pokonała kryzys wywołany jego uzależnieniami.
Depeche Mode jako grupa elektroniczna często współpracowała z różnymi inżynierami dźwięku. Podobnie jak Miller nie byli oni nigdy członkami grupy, ale na równi z nimi wpływali na rodzaj i styl kolejnych albumów. To także ważny element tej nietypowej grupy muzycznej.

Gdzie?

PGE Narodowy

Kiedy?

21 lip 2017 r., 20:00

Tagi

Galeria

87 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.

ab PGE Narodowy Rozrywka/Kultura

Warszawa, al. Księcia J. Poniatowskiego 1

Zobacz profil miejsca

Więcej info

Profil na Facebooku:

/Stadion.Narodowy

Strona internetowa:

www.stadionnarodowy.org.pl

Telefon:

22 295 90 00

Lokalizacja