Miejsca Zaloguj Wybierz miasto: Trójmiasto

34. Festiwal Dźwięki Północy 2018

O tym wydarzeniu

Festiwal organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Swą wyjątkowość zawdzięcza systematycznie pogłębianemu wątkowi „Północy” oraz bliskości krajów Morza Bałtyckiego i Skandynawii, których muzyczna tradycja stanowi nieustające źródło inspiracji. 34. Festiwal Dźwięki Północy odbędzie się w dniach 4-8 lipca.

Impreza popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Na festiwalowej scenie powstaje przestrzeń zarówno dla eksperymentu jak i wiernej kontynuacji tradycji, a wspólnym mianownikiem prezentowanych koncertów pozostaje znakomity warsztat wykonawców oraz indywidualny charakter ich twórczości.

W bogatym programie imprezy znajdują się koncerty, warsztaty tradycyjne, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje.

Tegoroczną edycję rozkręcą:

Rim – dynamiczne widowisko i niezapomniane przeżycie

Czworo muzyków tworzących zespół Rim kultywuje tradycję, prezentując słuchaczom wspaniały świat skandynawskiej muzyki ludowej. Członkami grupy są czołowi muzycy z Norwegii i Szwecji. Dźwięki dwojga skrzypiec, melodeonu i nyckelharpy kreują świat pełen zabawy, wypełniony rytmiczną muzyką taneczną. Rim oferuje połączenie muzyki eksperymentalnej i improwizacji w swojej interpretacji tradycyjnej muzyki skandynawskiej. Koncerty zespołu Rim to żywiołowe, niezapomniane widowiska, wypełnione zarówno dynamicznymi, jak i subtelnymi melodiami.

Skład
Jo Einar Jansen (skrzypce, wokal)
Hilde Fjerdingøy (melodeon, wokal)
Elin Jonsson (skrzypce, altówka, wokal)
Sunniva Abelli (nyckelharpa, wokal)

rimfolk.se
facebook.com/rim.music

Trio WoWaKin

W repertuarze tego zespołu znajdują się mazurki, oberki, polki, tanga, fokstroty oraz piosenki i kołysanki z regionu Radomia, Kielc i Sannik. Muzycy tworzący WoWaKin grają na skrzypcach, harmonii trzyrzędowej, perkusji, a także banjo uke i harmonijce ustnej.

Grupa zadebiutowała w 2016 r. na najważniejszym w Polsce konkursie muzyki folkowej „Nowa Tradycja”, zajmując trzecie miejsce. Od tego czasu zespół zagrał na wielu koncertach. Trio zdobyło też trzecią nagrodę na na festiwalu „Folkowe Mikołajki” w Lublinie w 2016 r.
Debiutowa płyta WoWa Kin zatytułowana „Kraj za miastem” ukazała się 17.09.2017 r.

Skład
Paula Kinaszewska – wokalistka, skrzypaczka i aktorka sceniczna, kolekcjonująca i wykonująca polską muzykę tradycyjną. Laureatka nagród teatralnych i muzycznych, uczestnicząca w wielu projektach teatralnych związanych z muzyką tradycyjną i nowoczesną.

Mateusz Wachowiak

Klasycznie wykształcony akordeonista, multiinstrumentalista, kompozytor i wszechstronny muzyk grający także muzykę bałkańską i tango.

Bartłomiej Woźniak – kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej, a także piosenek. Gitarzysta jazzowy, multiinstrumentalista i realizator dźwięku.

https://www.wowakin.pl/
https://www.facebook.com/triowowakin/

Sutari

Sutari tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Projekt Sutari to fuzja ich rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych zarówno tych tradycyjnych jak i współczesnych. Specjalizują się w aranżacjach wokalnych i przy użyciu nietypowych instrumentów. Sutari znaczy współbrzmieć.

Zdobywczynie II nagrody i nagrody publiczności – „Burzy Braw” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2012 oraz I nagrody i nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe 2012. Uznane przez polskich dziennikarzy specjalizujących się w muzyce folk/świata za „NAJCIEKAWSZY NOWY ZESPÓŁ ROKU 2012” w ramach plebiscytu portalu etno.serpent.pl. Zwyciężczynie 10. edycji Bitwy Zespołów (Battle Of The Bands) organizowanej przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network.

https://www.sutari.pl/

Ahlberg, Ek & Roswall

Energiczna muzyka z wirtuozerskimi popisami tria Ahlberg, Ek & Roswall wprost zaprasza do tańca i słuchania. Repertuar grupy opiera się na tradycyjnych szwedzkich melodiach „polska” z prowincji Skania i Medelpad oraz własnych kompozycjach.

Wirtuozeria, pomysłowe aranżacje i starannie dobrany repertuar Ahlberg, Ek & Roswall sprawiły, że grupa ta jest obecnie jedną z najpopularniejszych na szwedzkiej scenie folkowej. Trio w ostatnich latach zyskało uznanie publiczności na całym świecie i zaliczyło udane występy na kilku najważniejszych festiwalach muzyki folkowej.

Twórczość Ahlberg, Ek & Roswall wyróżnia się wpływami popu i muzyki barokowej, szerokim zakresem tonalnym i nieodpartą energią.

Emma Ahlberg
Pochodzi z Sundsvall na północy Szwecji. Wychowała się w rodzinie muzyków i w otoczeniu muzyki, szczególnie folkowej. Na skrzypcach zaczęła grać jako pięciolatka i na przestrzeni lat wykształciła swój własny, niepowtarzalny styl gry. Jest absolwentką wydziału szwedzkiej muzyki folkowej Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Emma gra również w kilku innych szwedzkich grupach, takich jak Ulrika Bodén, Folk All-in Band, Limbohofvet, Hilleviensemblen i Lars Bygdén. W roku 2010 otrzymała tytuł Riksspelman (Folkowy Muzyk Roku) – jedno z najważniejszych wyróżnień na szwedzkiej scenie folkowej.

Daniel Ek
Urodził się i wychował w Vuollerim, małym miasteczku w Laponii na samej północy Szwecji. Na gitarze zaczął grać już w dzieciństwie, a obecnie pracuje jako niezależny muzyk i nauczyciel muzyki. Daniel wykształcił własny styl akompaniamentu i interpretacji melodii, dzięki czemu stał się poszukiwanym muzykiem. Daniel występował też w zespołach Göran Månsson Band i Ranarim oraz z Sofią Karlsson.

Niklas Roswall
Pochodzi z małej miejscowości Kverrestad w Skanii. Początkowo grał na skrzypcach, ale wkrótce przerzucił się na nyckelharpę. Niklas otrzymał tytuł „Riksspelman” w 1992 r., a w 1996 r. został mistrzem świata w grze na nyckelharpie chromatycznej. Po ukończeniu studiów na Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie występował jako muzyk folkowy w różnych formacjach, takich jak Nyckelharporkestern, Crows Bones Martina Greena, Ralsgård & Tullberg Quartet oraz duet Step On It wraz z Ianem Carrem. Grał także w początkowym składzie grupy Ranarim.

http://www.ahlbergekroswall.se/en/

Maria Kalaniemi i Eero Grundström

Maria Kalaniemi należy do czołówki współczesnych akordeonistów. Poza wirtuozerią gry i umiejętnością improwizacji Marię wyróżnia też talent intuicyjnego i wrażliwego kompozytora, a jej osobowość stanowi siłę napędową wszystkich utworów mimo ich stylistycznego zróżnicowania. Melodia tworzy znaczenie, a przesłanie utworu zawsze trafia do słuchaczy. mariakalaniemi.com

Eero Grundström – utalentowany muzyk i kompozytor grający na fisharmonii i harmonijce ustnej. Grundström występuje w wielu zespołach, między innymi w słynnej grupie Sväng. twitter.com/eerogrundstrom

Svalan – fińsko-szwedzki pejzaż duchowy w otoczeniu zachwycającej przyrody Finlandii. Łopot żagli na wietrze i urok błękitnych wzgórz prowadzi słuchaczy w magiczną podróż na skrzydłach muzyki.
Maria Kalaniemi, akordeon i wokal
Eero Grundström, fisharmonia i harmonijka ustna

Akordeonistka Maria Kalaniemi w kwietniu 2017 r. wydała nowy album Svalan (Jaskółka) we współpracy z Eero Grundströmem grającym na fisharmonii. Maria Kalaniemi czerpie muzyczne inspiracje z bogatej natury Północnej Karelii. Na koncertach słyszymy też fińsko-szwedzkie ballady, piosenki marynistyczne, namiętne tanga i szaleńcze menuety, których autorami są Jepua i Maria. „Svalan” utrzymywał się pięć miesięcy w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe, a w lipcu był notowany na pierwszym miejscu. Album ten był też nominowany do fińskiej nagrody muzycznej Emma w kategorii płyty z muzyką etniczną.

Wideo Svalan autorstwa Eliny Brotherus: youtube.com/watch?v=e_RMmnIo..
Kanał YouTube Marii: youtube.com/channel/UCPPx9le..

Ponadto:
warsztaty taneczne, śpiewu i rękodzieła
spotkania literackie
pokazy filmowe

Gdzie?

Centrum Św. Jana

Kiedy?

4–8 lip 2018 r.

Galeria

30 Zgłoś błąd

Komentarze

By dodać zdjęcie lub komentarz, musisz być zalogowany.

b Centrum Św. Jana Przestrzeń artystyczna

Gdańsk, Świętojańska 50

Zobacz profil miejsca

Więcej info

Profil na Facebooku:

/centrumjana/

Strona internetowa:

www.centrumswjana.pl

Lokalizacja